Vetenskapligt program

 


 Filtrera


Rum
Dölj Alla

-Ej specificerad-
Läkare 1
Läkare 2
Läkare 3
Läkare 4
Workshop
Sköterska
Fysioterapeut
Vårdadministratör

Kategorier

Fysioterapeut
Läkare
Sköterska
Vårdadministratör
-Ej specificerad-
Läkare 1
Läkare 2
Läkare 3
Läkare 4
Workshop
Sköterska
Fysioterapeut
Vårdadministratör
08:00
 
 
 
 
 
09:00
 
 
 
 
 
10:00
 
 
 
 
 
11:00
 
 
 
 
 
12:00
 
 
 
 
 
13:00
 
 
 
 
 
14:00
 
 
 
 
 
15:00
 
 
 
 
 
16:00
 
 
 
 
 
17:00
 
 
 
 
 
Ortopedexamen
08:00-11:45
Lunch
-Ej specificerad-
11:45-13:00
Kurs underbensfrakturer
13:00-18:00
Peter Ström; Anna Ekman; Anders Enocson
Kurs Metabola & cirkulatoriska sjukdomar med ortopediska konsekvenser samt muskuloskeletala infektionstillstånd - delmål c11/11
13:00-18:00
Östen Ljunggren; Jakob Skov; Acosta ; Staffan Tevell; Santiago Parra Sotoca
Ortopedexamen
13:00-18:00
Kurs Femurfrakturer
08:00-11:45
Anna Ekman; Anders Enocson; Peter Ström
Kurs Extremitetsfrakturer hos barn
08:00-11:45
Richard Marsell; Einar Hellquist
Kurs i patientsäkerhet för ST-läkare
08:00-11:45
Pelle Gustafsson; Per Wiger
Professor-/Verksamhetschefsmöte
09:00-11:45
Ostrix-möte
10:00-11:45
OSIS årsmöte
11:00-11:45
Lunch
-Ej specificerad-
11:45-13:00
INVIGNING
-Ej specificerad-
13:00-13:10
Vad ska man inte operera?
13:10-14:00
Teppo Järvinen
Kurs i patientsäkerhet för ST-läkare, forts
13:10-17:00
Pelle Gustafsson; Per Wiger
Valfri session
13:15-14:30
What matters? - Amputation
13:15-14:00
Ulla Madsen
RIV - Ryggrehabiliteringen i Värmland
13:15-14:30
Tomas Ullman; Rolf Sandberg; Gunilla Nygren; Lotta Ingman
Axel: Proximala humerusfrakturer
14:00-15:00
Per-Olof Josefsson; Per Olerud ; Lars Adolfsson; Björn Salomonsson; Carl Ekholm
Fot - akuta skador och biomekanik
14:00-15:00
David Stainsby; Dick Larsson; Bertil Romanus; Frede Frihagen
Fria föredrag
14:00-15:00
Envis och bestämd - Rehab efter höftfraktur
14:00-14:30
Berit Gesar
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
Valfri session
15:15-16:45
Höftfraktur- vad händer i världen?
15:15-16:00
Ami Hommel
Må bra, friskt jobbat!
15:15-16:45
Ninni Länsberg
Axel: Proximala humerusfrakturer, forts
15:45-16:45
Björn Salomonsson; Carl Ekholm; Per-Olof Josefsson; Lars Adolfsson; Per Olerud
Fot - akuta skador och biomekanik, forts
15:45-16:45
Bertil Romanus; Dick Larsson; David Stainsby; Frede Frihagen
Fria föredrag
15:45-16:45
Vågar, vill, vidareutvecklar - Värmland väljer Vårdplaner
16:00-16:45
Anne Lauridsen; Maria Lind
Valfri session
08:00-09:30
Mjuka knän
08:00-09:00
Kristian Samuelsson; Paul Neuman; Magnus Forssberg; Anders Stålman
Sekundär frakturprevention
08:00-09:00
Kristina Åkesson; Jörgen Åstrand; Andreas Otto; Tarja Myllykoski
Fria föredrag
08:00-09:00
Hudförberedelser- hur är det med evidensen?
08:00-08:45
Ida Markström
50% off- The Surgeon´s Diet.
08:30-09:30
Caroline Larsson
Safe Hands at the Sharp End
08:45-09:30
Anette Erichsen Andersson
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
Mjuka knän, forts
09:45-11:45
Mats Brittberg; Kalle Eriksson; Paul Neuman; Kristian Samuelsson
Handled - Distala radiusfrakturer efter rapporterna, vad gör vi nu?
09:45-11:45
Cecilia Mellstrand Navarro; Albert Christersson; Magnus Tägil; Anders Wallmon
Ortopediska infektioner
09:45-11:45
Staffan Tevell; Thelander ; Simon Wikström; Stergios Lazarinis; Ola Rolfsson; Amir Mahdi
Valfri session
10:15-11:45
Tio fingrar, sju tår - det går bra ändå.
10:15-11:00
Lina Watz
Valfri session
10:15-11:45
Workshop Fot/Ankel.
10:45-11:45
Bertil Romanus; Dick Larsson; Lars Ankarberg
Det finns ingen gräns.
11:00-11:45
Anders Olsson
LUNCH
-Ej specificerad-
11:45-13:00
Valfri session
13:00-14:30
Höftfrakturer
13:00-15:00
Kjell Matre; Frede Frihagen; Cecilia Rogmark; Alicja Bojan; Michael Möller
Barnortopediska infektioner
13:00-14:00
Olof Herting; Maria Lindblom; Marie Leksell
Framtiden - att undvika djupa infektioner
13:00-14:00
Johan Nordenadler; Peter Grant; Pelle Gustafsson; Anette Erichsen Andersson
Patientsäkerhetsarbete – Behövs det verkligen?
13:00-14:00
Clas Lundgren
Har du knäckt koden? - Hälso- och sjukdomsklassifikation
13:00-14:30
Tina Andersson
Workshop Knä
13:00-14:00
Magnus Forssberg; Lars Ankarberg
Smärtlindring barn
14:00-15:00
Christian Bergek; Stefan Lundeberg
Maligna ryggen
14:00-15:00
Cristian Carwik
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
14:30-15:15
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
Kaffe/Utställning
15:00-15:45
If you don't use it you'll lose it
15:15-16:45
Eva Rasmussen Barr
Stark för livet, stark för kirurgi - levnadsvanor i samband med operation
15:15-16:15
Anna Ekepil
Valfri session
15:15-17:00
Höftfrakturer, forts
15:45-16:45
Kjell Matre; Frede Frihagen; Cecilia Rogmark; Alicja Bojan; Michael Möller
E-hälsa
15:45-17:00
Patrik Sundström; Leif Dahlberg
Fria föredrag
15:45-16:45
Nätverksträff Fysioterapeuter
08:00-09:30
Ekonomi i eget företag
08:00-08:30
Anna Nilsson
Får man göra vad man vill ?
08:00-09:00
Birgitta Lagerkvist; Rickard Wallensten; Per Wretenberg
Fria föredrag
08:00-09:00
Smärta
08:00-08:45
Thomas Emmesjö
CRM – teamarbete och kommunikation i högriskverksamhet
08:00-09:30
Rune Solhaug
Workshop Implantatrörelse
08:00-09:00
Lars Weidenhjelm
Vill du verkligen bli ortoped?
08:30-09:00
Victoria Warkander
Individuell läkemedelsnedtrappning
08:45-09:30
Edvard Smith
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:00-09:45
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
Kaffe/Utställning
09:30-10:15
SOF Årsmöte
09:45-11:15
Axelleden: funktionsdiagnostik och rehabilitering
10:15-11:45
Ewa Heidvall
Ett mål i hela världen - inga trycksår i samband med vård!
10:15-11:45
Carina Bååth; Anna-Karin Sund; Maria Stensson; Robert Holik; Eva Sving
Vägra sitta still - ergonomi och hälsa vid bildskärmsarbete
10:15-11:45
Thea Berggren; Ulrica Johansson
SOF Hedersföreläsning
11:15-11:45
Per Aspenberg
LUNCH
-Ej specificerad-
11:45-13:00
Bilddiagnostik: Radiologi som Ortopediskt verktyg?
13:00-15:00
Anders Persson; Claes Lundström; Maria Lindblom; Henrik Hedelin
Protes
13:00-15:00
Panagiotis Tsagkozis; Kjell G.Nilsson; Mikael Sansone; Per Wretenberg; Otto Robertsson
Epiphysen
13:00-15:00
Kaffe/Utställning
-Ej specificerad-
15:00-15:45
Bilddiagnostik: AI-tolkning.
15:45-16:45
Max Gordon
Protes, forts
15:45-16:45
Anders Henricson; Johan Kärrholm
Epiphysen, forts
15:45-16:45
Svenska Höft- och Knäföreningen
08:00-09:30
Ashley Blom; Arkan Sayed-Noor; Abdulemir Ali; Ola Rolfsson
Svenska Skulder och Armbågssällskapet
08:00-09:30
Hanna Björnsson; Lars Adolfsson; Rolf Norlin; Stefan Moosmayer; Mats Ranebo
Svensk Ryggkirurgisk Förening
08:00-09:30
Kaffe/Utställning
-Ej specificerad-
09:30-10:15
Svenska Ortopedtraumatologiska sällskapet.
10:15-11:45
Johan Scheer; Anders Enocson; Peter Ström
Svensk Barnortopedisk Förening
10:15-11:45
Svensk Artroskopisk Förening
10:15-11:45
Jon Karlsson; Kristian Samuelsson; Håkan Gauffin; Kalle Eriksson; Mats Brittberg
LUNCH / Grab'n'go
-Ej specificerad-
11:45-13:00